Chceš být moje sb?
Zapiš se :

Tygři

15. května 2007 v 17:44 | Pavlínka |  Divoká zvířata
TYGŘI
Tygři jsou největší zástupci kočkovitých šelem a najdejeme v různých oblastech Asie, kde se zdržují v souvislých lesích. Na rozdíl od lvů nežijí ve skupinách, ale jsou samotáři. Teorium si zakládají různými způsoby, ne nepodobnými domácím kočkám. Vytyčujísi např. hranice močí nebo škrábáním kůry příhodným stromů. Samec zjistí podle pachu, jestli se v jeho území nachází samice v říji, a jen tehdy jí dovolí vstup do svého teritoria. Nezůstanou však spolu déle než asi dva týdny. Tygři loví poměrně velká zvířata, jako jsou jeleni, i když příležitostněuloví i menší kořist, a pokud je v okolí nedostatek potravy, spokojí se i s kobylkami. Na lov se vydávají převážně v noci, aby snížili nebezpečí, že budou objeveni, a někdy za kořistí putují i hodně daleko. Většinou jsou úspěšní v jednom z dvaceti případů, takže se většinou nenasytí každý den. Podle průzkumů uloví tygr asi 50 kusů kořisti ročně, takže se nasytí jen každý osmý den. Tygři svou kořist obvykle odtáhnou a ukryjí v podrostu a po několik dní se k ní vracejí, dokud na ní zbývá kousek masa. Černě pruhovaná srst pomáhá tygrovi splynout s okolím, protože narušuje obrys jeho těla. Byli zaznamenání i černí tygři. Světlé zbarvení tygra ussurijského napovídá, že jeho domovem jsou světlé, často zasněžené lesy. Narozdíl od většiny koček jsou tygři výbornými plavci a neváhají skočit do vody. Naopak je téměř nikdy nezastihneme na stromech, a když je to jen trochu možné, tak se šplhání vyhnou. Mají velmi jemný sluch, který potřebují ke zjištění kořisti ve tmě.

Tygr Panthera tigris

Rozšíření: Indie, Indonésie, Čína, Sibiř
Velikost: Výška v kohoutku kolem 91 cm, délka těla 1,4-2,8 m..
Březost: Kolem 15 týdnů.
Délka života: V přírodé kolem 15 let, v zajetí i více.
Ochrana: Většina poddruhů ohrožena vyhubením.
Případné nebezpečí: Jsou známi lidožraví tygři, ale většina těchto velkých koček jsou plachá zvířata, která se člověku vyhýbají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vlackomil vlackomil | Web | 22. března 2009 v 4:52 | Reagovat

To je krásná kočička ale zblízka bych ji poznat nechtěl. :) Jinak Ti musím pochválit to super zelené pozadí,příjemný na koukání a čtení. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama